مسیر ریلی آستارا به آذربایجان، گرجستان، روسیه و اروپای شرقی

توسط ادمین
1 می 2023
1 دقیقه خواندن
مسیر ریلی آستارا به آذربایجان، گرجستان، روسیه و اروپای شرقی

مسیر ریلی آستارا به آذربایجان، گرجستان، روسیه و اروپای شرقی یکی از مهم‌ترین مسیرهای ریلی در منطقه قفقاز است.

این مسیر که از شهر آستارا در جنوب شرقی دریای خزر شروع شده و از طریق شمال غربی ایران به سمت شمال شرقی آذربایجان ادامه می‌یابد، سپس از طریق کوه‌های قفقاز و در سمت شمال گرجستان عبور کرده و با عبور از مرز روسیه و ورود به مناطق شرقی اروپا به مقصد نهایی خود می‌رسد.

این مسیر ریلی با داشتن تجهیزات و تکنولوژی‌های مدرن و کارآمد، قادر به حمل بارهای سنگین و حجیم، از جمله کانتینرهای حاوی کالاهای خطرناک، مواد شیمیایی و گازهای صنعتی است.

با توجه به اینکه این مسیر ریلی از راه‌های ارتباطی مهم در منطقه قفقاز به شمار می‌رود، به عنوان یکی از چشم اندازهای رونق اقتصادی و توسعه منطقه‌ای در این منطقه، مطرح است. با استفاده از این مسیر ریلی، به راحتی می‌توان ارتباطات تجاری و اقتصادی را بین کشورهای مختلف تقویت کرد. این مسیر شامل چندین بخش می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • مسیر ریلی آستارا-تبریز
  حمل و نقل بین المللی از صربستان، آلبانی و مقدونیه

این مسیر از شهر آستارا در شمال ایران تا شهر جلفا در آذربایجان جریان دارد. این مسیر به عنوان یکی از مسیرهای باربری اصلی بین ایران و قفقاز شناخته شده است.

  • مسیر ریلی جلفا-تفلیسی

این مسیر از شهر جلفا در آذربایجان شروع شده و از طریق گذرگاه سرخ داریوش و رودخانه قوره جریان دارد. این مسیر نیز به عنوان یکی از مسیرهای حمل و نقل بین المللی مهم در قفقاز شناخته شده است.

  • مسیر ریلی تفلیسی-باکو

مسیر ریلی تفلیسی-باکو از مهم‌ترین مسیرهای ریلی در منطقه قفقاز و شامل اتصال شهرهای تفلیس و باکو در کشورهای گرجستان و آذربایجان است. این مسیر ریلی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، به عنوان یکی از محورهای حمل و نقل بین آسیا و اروپا شناخته شده است.

  • مسیر ریلی باکو-قزقونیه

این مسیر از شهر باکو در آذربایجان شروع شده و تا سمت شمال غربی روسیه ادامه دارد. مسیر ریلی باکو-قزقونیه به عنوان یکی از مسیرهای مهم حمل و نقل بین المللی در قفقاز و روسیه شناخته شده است.

  • مسیر ریلی قزقونیه-مسکو

این مسیر از شهر قزقونیه در شمال غربی روسیه شروع شده و تا مسکو ادامه دارد.

  ارسال انواع بار به ترکمنستان و ازبکستان

درباره پل ریلی آستارا

پل ریلی آستارا یکی از مهم‌ترین پل‌های ریلی جهان است که خلیج فارس را از طریق خط ریلی جلفا – تبریز به کشورهای شمالی و شمال غربی قزقستان، روسیه، جورجیا، ارمنستان و اروپای شرقی متصل می‌کند. این پل در شمال غربی ایران قرار دارد و به عنوان ارتباط بین خطوط ریلی آسیای شرقی و اروپا بسیار حائز اهمیت است.

این پل که در سال ۲۰۱۷ تکمیل شده است، بلندترین پل ریلی جهان محسوب می‌شود. طول این پل حدود ۱۲٫۴ کیلومتر و بخشی از خط ریلی جلفا-تبریز است که به عرض ۴۱۴ متر بر روی خلیج فارس قرار دارد.

این پل با هدف افزایش حجم تجارت و ارتباطات ایران با کشورهای همسایه و اروپای شرقی، تاسیس و پس از ۳۷ سال ساخت، در سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری رسید. پل ریلی آستارا از نظر اقتصادی و اجتماعی بسیار مهم است و به عنوان یک پروژه بین‌المللی مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.